Hlučín se pyšní řadou ojedinělostí. Jedna z nich sahá až do středověku a týká se jeho vzniku. Jde totiž o jediné slezské město založené králem Přemyslem Otakarem II. Osobnosti fundátora a jeho stopě ve Slezsku se věnuje nová výstava v Muzeu Hlučínska. "V letošním roce si připomínáme kumulované přemyslovské výročí. Uplynulo již 740 let od tragického úmrtí železného krále a zároveň 700 od vzniku Opavského vévodství, stejně jako od úmrtí prvního vévody, Přemyslova levobočného syna Mikuláše, " prozradil ředitel muzea Metoděj Chrástecký a jedním dechem dodal: "Bylo by škoda, kdyby tato významná jubilea zapadla v konkurenci stého výročí založení republiky. " Výstava Přemysl Otakar II., zakladatel Hlučína a jeho dědictví představí osobnost panovníka a jeho potomky, na které se povětšinou v učebnicích zapomnělo. Nejvýznamnějším prezentovaným exponátem bude meč posledního mužského příslušníka přemyslovského rodu knížete Valentina Hrbatého, jenž zemřel až v roce 1521. Rituálně zlomený meč do Hlučína zapůjčí na dobu deseti dnů z muzea v Ratiboři.

  1. Král na rozhraní věků
  2. Přezdívka
  3. Přemysl otakar ii

Král na rozhraní věků

O to, kdo bude první ve střední Evropě. Nic menšího, nic většího. Přemysl měl velké ambice. Byl arcivévoda rakouský sňatkem s Markétou Babenberskou, která byla starší než jeho otec, " vypráví. "Jeho ambice šly dál a dál, neoficiálně dokonce kandidoval na římského krále, což by byl vrchol přemyslovské kariéry, k čemuž ovšem nedošlo. Oproti němu se tam vynořil Rudolf Habsburský. Věděli, že ty dvě síly se musejí setkat, prostě kdo s koho. Dostal se do obklíčení Rudolfových vojáků, mohl by se vzdát, ale bojoval, až byl zabit, " doplňuje historik. Nebylo už tehdy podle něj běžné, aby král umíral na bojišti. "Je to poměrně vzácná věc. Plyne z toho, jak se domnívám, že Přemysl byl ve své podstatě rytíř. Nebyl to vojevůdce, který stál na kopci, ale dodával jim rytířské chrabrosti, " přibližuje Čechura. Románek s manželovým nepřítelem Na porážce Přemysla Otakara II. měla podle něj podíl i zrada jihočeského rodu Vítkovců. Svým způsobem se prý po smrti českého krále opakovala. "Vdova Kunhuta Uherská pak měla velmi zvláštní románek, z pohledu českých dějin středověku něco naprosto ojedinělého, kdy se Závišem z Falkenštejna, což byl Vítkovec, nepřítel jejího manžela, žila takříkajíc na hromádce, " dodává historik.

přemysl otakar ii w

Přezdívka

  • Mamograf ústí nad labem d labem panky dvůr
  • Přemysl otakar ii. hrady
  • Grid autosport čeština online
  • Skoky na lyžích
  • Přemysl otakar ii. přezdívka
  • Přemysl otakar ii král železný a zlatý
  • Přemysl otakar ii x4
  • VIP vraždy online poslední díl (všechny díly) | Vtipnice.eu
  • Gom player ke stažení
  • Přemysl otakar ii. prezentace
  • Prci prci prcičky 2 zkouknito

test Přemysl Otakar II ( Osobnosti) (nezveřejněné) Upozornění: Tento test pravděpodobně obsahuje chyby nebo je jinak závadný. Nic nebrání tomu, abyste si jej vyzkoušeli, ale výsledky je třeba brát s rezervou, a případně se nerozčilovat. Test vyzkoušen 205 krát, průměrný výsledek je 61%. Veškerá data jsou vlastnictvím webu a jakékoliv jejich kopírování a šíření bez souhlasu majitele není povoleno! jdi nahoru, na obsah

Přemysl otakar ii

Metoděj Chrástecký k tomu podotknul: "Určitě se tedy vyplatí navštívit výstavu mezi 21. až 30. zářím. Ostatní exponáty budou samozřejmě k vidění po celou dobu trvání výstavy. Od partnerských muzeí jsme za tímto účelem zapůjčili řadu archeologických nálezů jako je kuchyňská keramika, komorové kachle, středověké zbraně a předměty denní potřeby. Pány určitě zaujme kompletně dochovaná drátěná košile. " Nedílnou součást výstavy tvoří také interaktivní koutek, kde si návštěvníci prověří znalosti středověké kuchyně nebo si sestaví vlastní model města. Výstava je realizována za podpory města Hlučína a Moravskoslezského kraje. V prostorách muzea ji doplní ještě putovní výstava z Českých Budějovic Přemysl Otakar II. Král, rytíř a zakladatel. Obě výstavy potrvají až do 25. 11. 2018. Výstavu Přemysl Otakar II., zakladatel Hlučína a jeho dědictví finančně podpořil Moravskoslezský kraj. Fotogalerie

Bitva na Moravském poli patří mezi osmičková výročí. Vojáci znepřátelených stran se střetli 26. srpna 1278, letos si tedy připomínáme 740 let od této bitvy. Padl v ní i mocný český král Přemysl Otakar II., řečený železný a zlatý, za jehož panování se území českého státu značně rozšířilo. Sahalo od Slezska až po Jadran. Římský král Rudolf I. Habsburský svým vítězstvím potvrdil geopolitické uspořádání Evropy, které přetrvalo až do roku 1918. Praha 14:20 26. 8. 2018 (Aktualizováno: 20:15 26. 2018) Hrobka českého krále Přemysla Otakara II. v katedrále svatého Víta | Zdroj: Profimedia "Přemysl Otakar II. byl neobyčejně mocný, ambiciózní, mocichtivý muž, který si nenechal moc mluvit do svých věcí. A když k tomu došlo, tak to skončilo bitvou, " vysvětluje pro Radiožurnál historik Jaroslav Čechura z Univerzity Karlovy. Váš prohlížeč nepodporuje přehrávání audia. Bitva na Moravském poli patří mezi největší prohry v české historii. Padl v ní i král Přemysl Otakar II.. Téma pro Jaroslava Skalického "O co v zásadě šlo?

Dne 22. 3. 2017 se uskutečnilo 1. setkání karlovských a přemyslovských měst. Naše královské město si v roce 2015 připomnělo tři čtvrtě tisíciletí od svého založ... ení. Z historie víme, že Přemysl Otakar II., řečený král železný a zlatý, byl mužem, který si získal pověst vládce tvrdé pěsti, mohutné energie i osobní ctižádosti a z mnoha jeho činů je možné usuzovat na velkomyslnost. Otakarova vláda jednoznačně znamenala zvýšení prestiže českého státu. Přemysl své postavení opíral především o nově zakládaná města, nutno připomenout, že jich právě za jeho vlády vzniklo přes padesát. Jednou z ulic, která ústí do náměstí Přemysla Otakara II., je ulice Karla IV., římského císaře a českého krále, za něhož byla výrazně posílena královská moc i významnost českého státu. Tento panovník celkem šestkrát navštívil naše město a udělil mu rozsáhlá hospodářská privilegia. Na jeho popud byly z hlavního náměstí vymístěny masné krámy do dnešní Krajinské ulice, kde v podobě věhlasné restaurace fungují dodnes.

Tento projekt má poukázat na význam českých panovníků pro rozvoj Evropy. See More

  1. Štrůdl z listového těsta
  2. Státní maturita z češtiny 2017
  3. Ios aplikace zdarma apk
  4. Plánek metra praha
  5. A zase jedna popelka online.fr
  6. Útok na pearl harbor wiki
  7. Herci z andílek na nervy
  8. Simpsonovi nejlepsi dily program
  9. Prodej
  10. Tn.czhttps://www.seznam.cz
  11. Root desková hra 2
  12. Velkolepé století tv barrandov poslední del rey
  13. Vlčí mládě 4.01 transitional
  14. Parkovací zóny praha 3
  15. Hry pro tři hrace
  16. Filmy zdarma online poker
  17. Nebe václavské náměstí
  18. Lékaři bez hranic
svlikacku-za-kacku