anbinhauto.com

České Vesnice V Rumunsku - České Vesnice V Rumunském Banátu - Země Světa - Cestování, Poznávání, Dobrodružství

Napsal datum Led 22, 2016 rubrika Co navštívit | 0 komentářů Oblastí, která je pro české turisty nesmírně atraktivní, je pohoří Banát s českými vesnicemi. Stovky lidí převážně z Plzeňska, ale též z některých koutů Moravy, se roku 1823 vystěhovaly do horské oblasti rumunského Banátu, aby zde kácely lesy a zakládaly zemědělské usedlosti. Tato oblast hraničící s Tureckem byla tehdy vylidněna. V současné době tam žije v šesti obcích asi 2500 Čechů, kteří stále mluví svou mateřštinou, a co je naprostým unikátem – udržují stovky let staré zvyky. České vesnice v Rumunsku Banátská vysočina je zalesněné krasové pohoří v nejjižnějším koutu Uher při Dunaji, tam, kde se mocná řeka prodírá koncem karpatské podkovy a kde její divoké proudy prorážejí Železnými vraty. Do těchto hor se od Dunaje na sever táhne údolí s kamenitou půdou a pastvinami. V oněch končinách založili roku 1824 první čeští vystěhovalci osadu Svatá Helena. Česká ves nezůstala sama. Nově došlí čeští dřevorubci stoupali se svými rodinami výš do hor a zakládali další vesnice.

Banát - české vesnice v Rumunsku | Dovolená v Rumunsku s CK KM

Povzbuzeni jejich zprávami vydali se vystěhovalci na pochod za novou nadějí. Na výstrahy sousedů pak odpovídali slovy věštby: "Země Česká bude příští válkou rozdrobena a pohlcena. Potom my, osídlenci z Banátu, se vrátíme, zemi znovu zřídíme a zaplníme ji novým a lepším národem. " Zdroj: Vesnice Svatá Helena po 180 let na rumunsko-srbském pohraničí překonávala mnohá úskalí, po celou dobu si ovšem zachovala osobitý svéráz. Komunita si díky izolovanosti udržuje české zvyky, jazyk a kulturu, přesto lze o ní tvrdit, že se jedná o unikát vyskytující se pouze v Dunajské soutěsce. Nebezpečí zániku jedinečné kultury již před lety hasila vláda, když na záchranu českých vesnic vydala celkově kolem dvou miliónů eur, aby tak podpořila rozvoj šetrného dopravního ruchu a drobného podnikání. Investice se vyplatila. Turistika se v chráněné oblasti rozvíjí výhradně v českých vesnicích, které každoročně přilákají do oblastí, v nichž se zastavil čas, na šest tisíc návštěvníků. Nynější hrozba se ale pro Svatou Helenu nyní zdá být neodvratná, do okolních pastvin už se zabořily bagry a veškeré urgence u rumunské vlády zatím vyšly vniveč.

Lepší je ale zavítat sem individuálně. Dojet se tam dá pohodlně autem, které si můžete ve Sv. Heleně bezpečně odstavit a nebo můžete využít služeb místního dopravce, který vás levně a bezpečně doveze z Čech (většinou z Prahy či Brna) až na místo. Veškeré potřebné informace naleznete na internetové stránce, kterou v rámci pomoci rozvoje komunity provozuje nadace Člověk v tísni, včetně kontaktů na dopravce či místní obyvatele, kteří mají k dispozici ubytování pro turisty. Nechybí ani orientační ceník, přičemž si ani nemusíte vyměňovat peníze, protože v českých vesnicích lze platit přímo i českými korunami. Rumunsko je navíc od roku 2007 členem Evropské unie, takže nemusíte řešit ani žádné problémy spojené s přechodem hranic. Odkaz na infoweb o Banátu: Michal Kupsa P. S. - Pokud chcete dostávat informace o dalších nových článcích, použijte prosím odkaz zde: Odběr novinek Galerie k článku České vesnice v Rumunském Banátu Poslední černá kuchyně na Rovensku Zima na Rovensku Cesta do Gerniku Bígr Náladovka ze Sikovce Cestou k Dunaji Rovenské "kudrnaté prasátko" Zimní výhled z Rovenska Ve Svaté Heleně Velikonoční bohoslužba Údolí Dunaje Momentka ze Svaté Heleny Pokoj pro hosty Statek na Rovensku Cestou na pole.... Ze Svaté Heleny!!

Koupání v Dunaji jen pro otrlé Ačkoliv je Dunaj takřka na dohled, například ze Svaté Heleny, která leží nejníže z českých vesnic, je k němu zhruba tři kilometry a pohled na něj v horkém létě láká, měli bychom na koupání v řece raději zapomenout. Důvody jsou minimálně dva. Prvním jsou četní hadi ve vodě, druhým nepořádek a nečistota. Rumuni sice tvrdí, že znají místo nedaleko městečka Moldova Nuoa, kde je možné se koupat, kdo tam však vyrazí, bude brzy litovat. O pláži v našem pojetí totiž rozhodně nelze mluvit, spíš o smetišti, nacházejícím se doslova v areálu betonárky a v sousedství odkaliště nečistot z dnes už zavřených dolů na měď. Místo k Dunaji je proto lepší vyrazit do hor a za poznáním života našich krajanů. Pokud je skutečně teplo, nezapomeňte při svém putování na pokrývku hlavy. Zapomnětlivci mohou za 60 českých korun koupit slamák například v obchodě ve Svaté Heleně. Nejde sice o žádnou zdejší rukodělnou produkci, svému účelu ale poslouží. Oblast Banátu je možné přirovnat k Českomoravské vrchovině.

České vesnice v Rumunsku — PSK

  1. České vesnice v rumunsku 2016
  2. Máme na víc
  3. Banát - české vesnice v Rumunsku | Dovolená v Rumunsku s CK KM
  4. Seznam co tam neznam
  5. Marta a věra
  6. České vesnice v Rumunsku — PSK
  7. Zítra vstanu a opařím se čajem csfd
  8. Kdo přežije: Palau / Survivor: Palau (TV pořad) (2005) | ČSFD.cz
  9. Následníci 3 première fois

Je vhodná nejen pro pěší turistiku, ale na své si přijdou i vyznavači cyklistiky, zejména majitelé horských kol. Díky aktivitě Klubu českých turistů je vydaná podrobná mapa území (lze ji koupit v Čechách, ale snáze se sežene přímo v Banátu za 90 korun) a existuje kvalitní turistické značení. Kromě Šumice, která leží stranou zbývajících pěti obcí, spojuje všechny české vesnice červeně značená turistická značka. Z ní jsou vytyčeny odbočky k přírodním zajímavostem, jakou je například jeskyně Turecká díra, Lacul Dracului (Čertovo jezírko), Kulhavá skála nebo na Kopřivu, nejvyšší kopec v okolí Bígru (911 metrů). Při toulkách krajinou Banátu budete míjet mnohé salaše, proto je třeba počítat se setkáním s ovčáckými psy. Není nutné mít z nich přehnaný strach, nebezpečnější může být setkání s hadem. Na břehu Dunaje pod Svatou Helenou se objevují užovky obojkovité a užovky podplamaté, horší následky pak může mít setkání se zmijí růžkatou, dorůstající až 110 centimetrů. Vodní mlýnky U Petra Kouzlo kraje tkví i v tom, že jsou zde stále živé činnosti, které z našeho venkova již dávno vymizely.