Poměry se opět začaly měnit až po sametové revoluci. Už během roku 1990 nařídil prezident Václav Havel zkrácení základní vojenské služby na 18 měsíců. Navíc byla zavedena možnost tzv. civilní služby, kterou branci vykonávali jako pomocná síla např. v nemocnicích nebo domovech důchodců. 1. ledna 1993 došlo k rozdělení Československa na dva státy, což vedlo ke vzniku Armády ČR. Tehdy byla rovněž opět zkrácena základní vojenská služba, a to na dobu jednoho roku. O deset let později, konkrétně 15. května 2003, předložil tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (ČSSD) vládě záměr základní vojenskou službu zrušit. Posledních 878 branců bylo odvedeno 30. března 2004. Po patnácti letech se však čím dál častěji objevují hlasy, které volají po znovuzavedení základní vojenské služby. Mluví o tom dokonce i politici. Současný ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) krátce po jmenování do úřadu řekl, že by zavedení povinné vojenské služby klidně podpořil. Vzápětí však dodal, že z logistického hlediska nejde o aktuální téma.

  1. Povinná vojenská služba 2014 edition
  2. Povinná vojenská služba 2009 relatif
  3. Fakečlánky: OFICIÁLNĚ SCHVÁLENO! V ČR BUDE OPĚT OD 1.1.2019 ZAVEDENA POVINNÁ VOJENSKÁ SLUŽBA!
  4. Povinná vojenská služba 2012.html

Povinná vojenská služba 2014 edition

  1. Novoroční ohňostroj praha 2014 edition
  2. V 18 k odvodu. Vláda schválila novelu branného zákona, týkat se má i žen - iDNES.cz
  3. Na hotelu v olomouci akordy de
  4. Rajská omáčka s hovězím masem | Recepty Albert
  5. Princezna z cukrárny
  6. Nastavení internetu t-mobile phone
  7. Země Oz: Čaroděj ze země Oz - Frank Lyman Baum | Databáze knih
  8. Opět povinná vojna v Česku? Je to nesmysl, ministr Metnar by měl řešit úplně jiné věci | Reflex.cz

Část evropské veřejnosti a někteří optici pod vlivem řádění islamistů, velké migrace či agresivní politiky Ruska, skutečně volají po opětovném zavedení povinné vojenské služby. Je to ale populismus, který žádný problém nemůže řešit. Pokud jde o ten trend, který "vnímá" ministr Metnar v Evropě, tak pouze francouzská vláda schválila v červnu návrh, aby se povinná vojna opět zavedla. Ale když si podrobně prostudujete tento návrh, tak ve skutečnosti nemá jít o vytvoření bojových jednotek, na které si část roztěkané evropské veřejnosti v souvislosti s bezpečnostními riziky myslí. Německo pak diskutuje o tom, zda by kvůli nedostatku vojáků nemohlo nabírat i cizí občany ze zemí EU. Jenže to není povinná vojenská služba. Takže trend, o kterém hovoří český ministr obrany, je tématem leda tak v médiích a na sociálních sítích. Není to reálné. Zavedení povinné vojenské služby by vedlo u nás k něčemu podobnému, jako byly za komunismu takzvané "modré knížky". Ty umožnily ze zdravotních důvodů nejít na vojnu.

Povinná vojenská služba 2009 relatif

30. března 2019, 16:50 — Autor: Jan Hrabě / EuroZprá Na den přesně před patnácti lety narukovalo do české armády posledních 878 branců v rámci základní vojenské služby. Poslední dobou se mluví o jejím možném znovuzavedení, současná vláda však má ve vojenské oblasti jiné priority. Ilustrační foto. FOTO: Jan Nebřenský / EuroZprá / INCORP images 30. března 2004. Toho dne narukovali do výkonu základní vojenské služby v Armádě České republiky poslední branci. Od 1. ledna 2005 je pak česká armáda plně profesionální a platí, že branná povinnost bude vyžadována pouze v případě ohrožení státu nebo vyhlášení válečného stavu. Základní vojenská služba přitom měla v České republice, respektive Československu, dlouhou tradici. V dobách první republiky byla zpočátku délka služby stanovena na 14 měsíců. Od roku 1924 se sloužilo 18 měsíců, od roku 1933 s ohledem na tehdejší mezinárodní situaci, tehdy nastoupil k moci Adolf Hitler, dokonce dva roky. 24 měsíců odsloužili branci i v Československé lidové armádě za dob komunistického režimu.

Kabinet Andreje Babiše má v oblasti Armády ČR jinou prioritu. Důraz se klade spíš na navýšení počtu vojáků z povolání na 30 tisíc. Dnes má armáda k dispozici kolem 21 tisíc vojáků.

Fakečlánky: OFICIÁLNĚ SCHVÁLENO! V ČR BUDE OPĚT OD 1.1.2019 ZAVEDENA POVINNÁ VOJENSKÁ SLUŽBA!

Nyní za dobu, kdy bude voják v aktivní záloze třeba na cvičení, dostane zaměstnavatel podporu ve výši dvou třetin průměrného hrubého měsíčního platu. Pokud nebude cvičení plánované, obdrží celou částku. Cvičení se také nově protáhne ze tří na čtyři týdny ročně. Návrh znemožňuje členům záloh, aby ukončili svou službu pouhým doručením výpovědi jako dosud. Pokud by se armádě podařilo získat plánovaných 5 000 členů aktivních záloh, ročně by ji změna přišla podle odhadu na 315 milionů korun. Pokud by byl voják nasazen do operace, náklady na něj vzrostou asi o 520 000 korun. Ministerstvo ale předpokládá, že vzestup nákladů bude pozvolný.

Ve zvláštních případech, třeba u letců nebo vojáků sloužících v zahraniční operaci, může dosáhnout až 60 procent platu. Výsluhu mohou vojáci v záloze dostávat, než dosáhnou důchodového věku. Pokud je výsluha poté vyšší než starobní či invalidní důchod, dostane voják k důchodu i rozdíl mezi oběma částkami. Metnar i Černochová se shodli, že vojákům je třeba vytvořit dobré podmínky. Lidé musí vědět, že pokud nyní uzavřou kontrakt na dalších sedm let, nehrozí jim zhoršení podmínek pro výsluhové nároky, uvedla Černochová. Podle ní končí letos kontrakt 7500 vojákům. Obavy o osud výsluh odmítala před rokem i Metnarova předchůdkyně Karla Šlechtová (za ANO). Tehdy na sociálních sítích kolovalo, že se od roku 2020 změní systém vyplácení výsluh. Ministryně ujistila, že se nic měnit nebude. Počty vojáků se mají navýšit Armáda má nyní zhruba 25. 000 vojáků včetně vojáků vojenské policie. "Naší ambicí je, abychom v roce 2025 měli 30. 000 profesionálních vojáků a k tomu ta naše rekrutace, která je v současné době velmi úspěšná, také směřuje, " uvedl Metnar.

Povinná vojenská služba 2012.html

I dnes by se mnoho mladých mužů (platila by povinná vojna i pro ženy? To ministr neřekl) vyhnulo vojně, protože většina po ní nijak netouží. Další by se odvolali na otázky svědomí (náboženské a jiné důvody), pak také nemusíte sloužit. Ti, kteří do armády chtějí, do ní mohou dobrovolně i dnes. Přitom tisíce vojáků chybí. Limitujícím faktorem je také to, že přísné předpisy znemožňují sloužit některým lidem kvůli malicherným zdravotním omezením. Dobrou variantou je přitom už dnes fungující systém. Ti, kteří nechtějí přímo vstoupit do Armády České republiky, mají možnost být součástí aktivních záloh nebo se účastnit dobrovolného vojenského cvičení. Zájemce pak musí projít šestitýdenním výcvikem. V případě aktivních záloh mohou být tito lidé nasazeni do akce a mohou se dokonce hlásit i do zahraničních misí. Jenže zájem není ani v tomto případě dostatečný. Většina mladých lidí nechce mít s armádou nic společného. Mezi názory, že vojna by měla být povinná, a skutečnou ochotou trvale sloužit v armádě, zeje pořád obrovská propast.

Přísaha vojáků, 1999 | foto: Pavel Wellner, MAFRA, MAFRA "Pravidelné odvody osmnáctiletých umožní armádě získat objektivní přehled o zdravotním stavu populace a ochotě lidí podílet se v případě ohrožení na obraně země. Chceme také posílit roli aktivních záloh, " uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Od novely si armáda slibuje, že bude mít v případě napadení Česka rychlou možnost povolat zálohy. Pružnější vojáci zatím nebudou Vláda odložila rozhodnutí o tom, že při likvidaci živelních pohrom budou vojáci nasazováni pružněji. Počítá s tím novela zákona o ozbrojených silách, která ruší specializované záchranné útvary. Umožní místo nich pro záchranné práce například při záplavách vyčlenit vojenské útvary s potřebným počtem vojáků i vybavením. Novela se nebude týkat lidí, kterým bylo 18 před nabytím její účinnosti a dosud nebyli odvedeni. Účinnost zákona je navrhována od ledna 2016. První lidé k odvodům by měli jít o rok později. Branci budou mít možnost službu ve vojsku odmítnout.
  1. Město havlíčkův brode
  2. Klub poslední naděje
  3. Parkovací karta praha 3 doklady
  4. Idiopatická trombocytopenická purpura
  5. Rakousko spolkové zee cinema
  6. Tři kamarádi a jerry
  7. Zoo praha webkamera
  8. Záložka do knihy s citátem
  9. Požár notre dame
  10. Zš komenskeho 66 novy jicin
  11. Jak začít investovat na burze
  12. Hodinový manžel film sur imdb
  13. Jak se naučit rusky
  14. Hc dukla jihlava oficiální stránky
  15. Trh knih recenze na
  16. Zápal plic nakažlivost
  17. Zš komenského nám slavkov u brna
  18. Zatím spolu zatím živí
pán-prstenů-3