Co Jsme Komu Zase Udělali Celý Film Online

Co Jsme Komu Zase Udělali Celý Film Online

Rozpad Římské Říše - Rozdělení Římské Říše Prezentace

odběry-krve-kladno
Ten "překvapivě" nepřišel nikdy... Ve stejné době se v dalekém Épeiru do událostí pomalu dostávala i polozapomenutá postava - Alexandrova matka Olympias. Ta podporovala v nástupnickém problému svého vnuka Alexandra a v tomto bodu se shodla s dosud nejmocnějším generálem Perdikkou. Tomu nabídla spojenectví a ruku své dcery, Alexandrovy vlastní sestry. Perdikkas se tak mohl stát právoplatným nástupcem říše... Dalším hercem velkého dramatu byl generál a bývalý Alexandrův osobní strážce Ptolemaios, který tehdy vedl významnou část makedonské pěchoty. Ten už tehdy tušil, že říše se rozpadne mezi generály. Proto se úspěšně snažil najít si nějaké dostatečně výnosné území. To našel velmi vychytrale v konsolidovaném Egyptě, kde zabil Alexandrova správce Kleoména a sám se ujal osvícené vlády, opíraje se o svoji silnou a věrnou armádu. Mezi lidem hlásal sebe jako potomka faraónů, tedy boha. Ostatní generálové se stále snažili budit dojem jednoty a rozhodnosti. To se jim však kvůli rivalitě zdaleka nepodařilo a záhy vznikaly frakce, které stály velmi tvrdě proti sobě.
  1. Rozdělení římské říše na západní východní
  2. Rozdělení římské říše

Rozdělení římské říše na západní východní

Příčiny: -rozdělení římské říše na diecéze -zavedení dalších hlavních měst Projevy: -sílící christianizace (výjimkou byl císař Iulianus Apostata, snažící se o zvrácení vývoje zpět – pronásledování křesťanů, prosazování tradičních antických božstev) -nájezdy barbarských kmenů. 375 – Hunové překračují hranice římského impéria 378 – ukazuje se, že armáda již není příliš bojeschopná - bitva u Hadrianopole (Vizigóti) - začíná rozpad řím.

Jako každá revolta byla i tato na začátku úspěšná a dosáhla dílčích úspěchů, z nichž největším byl určitě obležení makedonského správce Řecka Antipatra v pevnosti Lamia. Nakonec se však projevila tradiční řecká rozdrobenost a doposud jednotná vzpoura se začala tříštit. Toho Makedonci rychle využili. Roku 322 před n. u ostrova Amorgu porážejí námořní síly Athén a ještě téhož roku se Řekové střetávají u Krannónu v Thessalii s posilami Makedonců vedenými velmi schopným generálem Kraterem. Krateros bitvu vyhrál, vysvobodil Antipatra z obklíčení a porážka Řeků byla hotovou věcí. Tuto vzpouru nazýváme podle místa největšího úspěchu Řeků lamijskou válkou. Na její důsledky doplatil mimo jiné smrtí iDémosthenés. Každopádně řecké obce tímto odbojem nic nezískaly a naopak ještě část svého postavení rdikkas záhy po svém převzetí moci udělal věc, která byla mnoha Makedoncům proti srsti - prohlásil, že pokud bude Roxanino dítě chlapec, stane se následníkem trůnu. Makedonci však považovali dítě za polobarbarské, neboť Roxana pocházela ze střední oblasti Asie (přesněji z Baktrie).

Rozdělení římské říše

  1. Rozpad římské rise and fall
  2. Rozpad římské říše
  3. Zánik římské říše video
  4. Ivan vyskocil michaela vyskočilová images
  5. Rozpad říše Římské - Dějepis - Střední školy - Studentino.cz
  6. Gilmorova děvčata 1x03
  7. Goldbergovi - POSTAVY.cz
  8. Best of 2010: Nejlepší RPG | Games.cz
  9. Auta z německa prodej

Rovnováha moci však netrvala dlouho. Antipatros umírá roku 319 před n. z přirozených příčin a jeho roli se snaží přebrat jeho syn Kassandros. Toho neměl rád už Alexandr a ve většině líčení těchto událostí vystupuje jako dost negativní postava, záhy uvidíme proč. Kassandros kromě Řecka a Makedonie zdědil po otci také špatné vztahy s Olympiadou a to vedlo v dlouhotrvající krvavý spor. Olympias si vybudovala armádu a z titulu matky Alexandra žádala vládu nad Makedonií. Filipa III. rádci přesvědčili, že se má spojit s Kassandrem a on to ochotně učinil, ostatně jako vše. Olympias ho však chytila a tuto zajímavou a ubohou postavičku i s jeho ženou a příznivci Kassandra nechala popravit (roku 317 před n. ) to její labutí píseň. Kassandros si totiž počkal na příchod posil do Řecka a poté královnu matku vojensky "přejel" v několika bitvách. Obležená Olympias se mu na

A odmítli myšlenku, že by jim měl vládnout barbar, byť jen poloviční. Tento myšlenkový rozkol mezi Makedonci a obyvateli jimi dobytých území vedl k rozkolu v celé Alexandrově říši a počátku úpadku celé helénské kultury. Ten však nyní ještě stál velmi daleko. Avšak politický rozkol se stal rychle tvrdou otivníci Perdikkova návrhu si samozřejmě našli nového kandidáta na trůn. Tím se stal Filip III., nemanželský syn Filipa II., a tedy Alexandrův nevlastní bratr. Ten se hodil nespokojencům do koncepce, neboť byl lehce slabomyslný a museli mu vládnout jiní, natož aby vládl on sám. Do dějin vstoupil jako prototyp loutkového vladaře. V Babylóně se mezitím Roxana zbavila druhé Alexandrovy těhotné manželky Stateiry a sama záhy porodila dítě, dědice trůnu Alexandra IV. To vedlo k riziku okamžitého vypuknutí občanské války. Alexandrovo jméno však ještě budilo úctu a došlo k dohodě. Ta samozřejmě vedla hlavně k posílení pozic generálů, kteří se měli stát regenty namísto Filipa i Alexandra, "dokud nepřijde jejich čas".

Vůdcem jedné z nich byl Alexandrův velmi letitý správce Makedonie a Řecka Antipatros. Ten se sjednotil se dvěma dalšími generály Antigonem a Kraterem a postavil se proti moci Perdikky. Konflikt byl na spadnutí... Válka vypukla brzy, ale na jiné frontě a vedla se kvůli Alexandrovým ostatkům, které hodlalPtolemaios pohřbít v Egyptě (to se mu povedlo). Perdikkas se s armádou vypravil potrestat vzdorný Egypt, ale narazil na zkušené makedonské a egyptské muže, kteří bojovali v lepších podmínkách za lepší platy. Po první porážce při pokusu o přechod Nilu se proti Perdikkovi postavilo jeho vlastní vojsko, které poznalo lepší platy nepřítele a chtělo totéž. Perdikkas to odmítl a neměl čas na nápravu této chyby, neboť ho důstojníci ve stanu zavraždili během příprav dalšího tažení. Misky vah moci se teď rychle převážily. Antipatros byl uznán za regenta Filipa a Alexandra, zatímco vůdce zrady proti Perdikkovi Seleukos dostal za odměnu správu v Babylóně. Antigonos dostal do velení východní vojsko, zatímco velmi oblíbený třetí člen pomyslného triumvirátu Krateros padl v boji.